Держекоінспекція й ОБСЄ обговорили екологічну загрозу, що склалася на окупованій території України

Державна екологічна інспекція має потрапити на тимчасово окуповані території Донбасу для дослідження екологічного стану шахт. 

Про це повідомив голова Державної екологічної інспекції Андрій Мальований на своїй сторінці у Facebook.

«Сьогодні відбулася зустріч з радником спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні з питань захисту довкілля Фарходом Абдурахмоновим.

Причина – складна екологічна та техногенна ситуація, що склалася на тимчасово окупованій території Донбасу», – написав Андрій Мальований.

За словами голови ДЕІ, що близько 35 шахт регіону затоплено, ще 70 шахт знаходяться на стадії ліквідації. Забруднені шахтні води поступово підіймаються на поверхню й потрапляють до річки Сіверський Донець та Азовського моря.

«Тривалий час система об’єктів інфраструктури та очисних споруд запобігала потраплянню у ґрунтові води та надґрунтові екосистеми токсичних та радіоактивних відходів. Однак у результаті бойових дій ця система зруйнована», – зазначив Андрій Мальований.

Посадовець додав, що у разі порушення режиму водовідливу, небезпеку становлять шахти, що не експлуатуються. Їх використовують для зберігання застарілих контейнерів зі ртутними речовинами, елементами ядерного палива та рядом високозабруднюючих речовин.

«Найбільшу екологічну загрозу становлять шахти: імені Калініна, «Олександр-Захід», «Вуглегірська» й «Юний комунар». На останній, що неподалік окупованого міста Харцизьк, у 1979 році радянські науковці організували підземний ядерний вибух. Тут законсервували капсулу із радіоактивними речовинами. Ізольовану небезпечну виробку роками утримували в сухому режимі консервації, відкачуючи воду всі ці десятиліття. Проте, у квітні 2018 року окупаційна влада Єнакієвого та Донецька за браком коштів зупинила роботу насосів, і виробки «Юний комунар» стали поступово наповнюватися підземними водами. Підтоплення шахти може спричинити радіаційне забруднення підземних вод. Це непоправна й довготривала у часі шкода екологічному ареалу значної території», – підкреслив Андрій Мальований.

Для більше детального дослідження ситуації та вирішення проблеми ДЕІ має потрапити на окуповано територію для дослідження екологічного стану шахт. 

«Радник спеціальної моніторингової місії ОБСЄ Фарход Абдурахмонов зазначив, що, на жаль, не може посприяти ДЕІ у цьому питанні. Натомість представник ДЕІ має увійти до складу української делегації в Тристоронній контактній групі. Обмін інформацією можливий лише за участю всіх сторін, щоб не ставити під сумнів нейтралітет Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ», – зазначив Андрій Мальований.

eкологічна мапа

Стихійне сміттєзвалище? Не знаєте куди звернутись? Повідомте нам та відслідковуйте статус вирішення!
Залишити звернення

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці