Всеукраїнський форум «Україна 30. Екологія»: про що розповіли в Держекоінспекції

Голова Державної екологічної інспекції Андрій Мальований  взяв участь у панельних дискусіях Всеукраїнського форуму «Україна 30. Екологія».

У перший день форуму темою обговорення стало питання промислового забруднення. Голова Держекоінспекції повідомив, що у 1 кварталі 2021 року Держекоінспекції розрахувала 67 мільйонів гривень збитків під час перевірок промислових підприємств.

«Промисловість – один з головних драйверів зростання української економіки. Проте у цієї галузі є і зворотній бік – негативний вплив на стан навколишнього середовища. Промисловий комплекс України застарів і потребує модернізації, щоб відповідати сучасним природоохоронним вимогам», - зазначив Андрій Мальований. 

За його словами, для сприяння модернізації промислового комплексу необхідне комплексне оновлення законодавства, яке передбачає ухвалення законопроектів №4167 та №3091.

«Екоконтроль у структурі захисту довкілля відіграє вкрай важливе значення, адже сприяє усуненню екологічних порушень і, як наслідок - модернізації підприємств, інфраструктури територіальних громад тощо. І ухвалення законопроекту №3091 «Про державний екологічний контроль» дозволить зробити його ефективним та таким, що відповідає європейським нормам і практикам», - підкреслив Андрій Мальований. 

Матеріали презентації голови Держекоінспекції щодо промислового забруднення можна завантажити тут.

Під час форуму також підняли проблемні питання збереження лісового фонду. Лише за 5 місяців 2021 року Держекоінспекція розрахувала майже 130 мільйонів гривень збитків за шкоду лісам.

«Щотижня ми фіксуємо випадки масштабних вирубок у лісгоспах, на територіях ПЗФ та у лісосмугах. Так, нещодавно інспектори ДЕІ були залучені правоохоронними органами до розрахунку збитків за незаконну вирубку дерев на території ДП «Великоолександрівське ЛМГ». Шкода, завдана довкіллю, склала понад 4 мільйона гривень.

І ще сотні таких випадків залишаються поза контролем ДЕІ, адже здійснюються у важкодоступних районах, куди транспортні засоби інспекторів не можуть дістатися», - повідомив Андрій Мальований. 

Щоб забезпечити фіксацію вирубок на всій території лісового фонду України, найближчим часом ДЕІ планує закупівлю квадрокоптерів. З їх допомогою Держекоінспекція зможе оперативніше виявляти порушення.

Матеріали презентації голови Держекоінспекції щодо захисту лісового фонду можна завантажити тут.

Голова ДЕІ також долучився до панельної дискусії на тему збереження водних ресурсів. Посадовець зазначив, що кожного місяця Держекоінспекція фіксує в середньому понад 300 порушень у цій сфері. 

«Масштабні порушення природоохоронного законодавства – це одна з причин деградації водних ресурсів, що найближчим часом може призвести до дефіциту питної води в Україні. 

Очисні споруди промислових та енергетичних підприємств і водоканалів застарілі та зношені, тож вода скидається в річки недостатньо очищеною. Справжню катастрофу для річок становлять тонни пластику, який змивається берегів у населених пунктах, особливо - в гірській місцевості.

Більшість промислових користувачів досі не усвідомлюють, що вода – невідновлюваний ресурс. І з таким споживацьким ставленням українці вже найближчим часом потерпатимуть від її нестачі», - наголосив Андрій Мальований. 

Для посилення екологічного контролю в частині водних об’єктів, що дозволить забезпечити їх збереження, необхідно здійснити низку нагальних кроків. 

Зокрема, йдеться про підвищення штрафів за порушення правил охорони водних ресурсів, який сьогодні становлять 85-136 гривень. Надважливим є ухвалення законопроекту №3091, що дасть Держекоінспекції інструменти для ефективної протидії порушенням та сприяння модернізації підприємств.

Матеріали презентації голови Держекоінспекції щодо охорони водних ресурсів можна завантажити тут.


ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці