Держекоінспекція закликає громадян перевіряти легальність ялинок під час покупки

Вже найближчим часом в усіх містах України відкриються торгові точки, де можна придбати живу ялинку. Офіційні місця збуту пропонують сертифіковані ялинки, які зареєстровані в електронній системі обігу деревини та зрублені відповідно до встановленого законом порядку. Водночас поряд з ними відкриються стихійні ринки, де збут може відбуватися незаконно.

Як перевірити, чи легально зрубана ялинка – повідомила прес-служба Державної екологічної інспекції України.

Для цього слід виконати наступні дії:

1) Попросити продавця показати товарно-транспортну накладну на дерева. У цьому документі особливу увагу потрібно звертати на породу – сосна чи ялинка. Якщо у місці продажу пропонуються інші види дерев, то на кожен з них має бути оформлена окрема накладна;

2) Проконтролювати наявність паперової етикетки або пластмасової бирки-стяжки зі штрих-кодом та ідентифікаційним номером на дереві. Якщо її немає, а продавець показує наявність цих бирок окремо від ялинок, це точно означає нелегальний продаж. Бирки прикріплюються одразу після вирубки лісгоспами, а тому зняти їх, не розірвавши, неможливо
3) Знайти ідентифікаційний код з паперової етикетки або пластмасової бирки-стяжки на сайті системи Лісогосподарського інформаційно-аналітичного центру (ЛІАЦ) - 

Сервіси перевірки легальності та походження деревини. Для цього також існує зручний додатокyalynka.info, який можна встановити на смартфон. Після введення коду на сайті відобразиться інформація про породу дерева, місце заготівлі, підприємця, який реалізує продукцію.
 

Не співпадіння інформації або ж відсутність даних за введеним кодом свідчить про проблеми з законністю в цьому місці продажу.

За порушення порядку придбання чи збуту об'єктів рослинного світу статтею 88-1 КУпАП передбачена відповідальність у вигляді накладення штрафу у розмірі від 510 до 1700 грн. з конфіскацією об'єктів рослинного світу чи без неї. Ця норма розповсюджується як на продавця, так і покупця.

Держекоінспекція напередодні зимових свят також посилює контроль за законністю реалізації новорічних дерев. Зокрема, спільно з поліцією проводитимуться рейди по ялинкових ринках з метою виявлення порушень.

Торік в рамках аналогічних заходів тероргани Держекоінспекції склали 235 протоколів про адміністративні правопорушення та притягнули до адміністративної відповідальності 117 осіб. Загальна сума розрахованих збитків склала майже 430 тисяч гривень.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці