Голова ДЕІ Андрій Мальований та Посол Угорщини Іштван Ійдярто обговорили проблему засмічення річки Тиса

За підсумками наради під головуванням прем`єр-міністра Денис Шмигаль та відповідно до доручення Міністра захисту довкілля та природних ресурсів Роман Абрамовський в Держекоінспекції сьогодні відбулася робоча зустріч з Послом Угорщини в Україні Іштваном Ійдярто та головою Закарпатської облдержадміністрації Олексієм Петровим щодо проблеми засмічення закарпатських річок і потрапляння твердих побутових відходів до річки Тиси з України в Угорщину.


Перші оперативні кроки вже визначено:


• Виявити та ліквідувати стихійні сміттєзвалища.


• Інвентаризувати легальні сміттєзвалища. Ті, що мають високий рівень підтоплення, необхідно закрити. Решту – консервувати та рекультивувати.


• Розробити схеми вивезення твердих побутових відходів з усіх населених пунктів. Поки що третина сіл не охоплена послугами централізованого вивезення сміття.


• Провести конкурси для виконавців робіт зі збору та перевезення сміття. Узгодити всі правові механізми. Отримати необхідні дозволи.


• Визначити джерела фінансування. Проблема в тому, що населення неспроможне платити й місцева влада не має бюджетів для вивезення сміття на паспортизовані полігони.


• Провести просвітницьку роботу з населенням щодо первинного сортування сміття.


• Спростити процедури передачі земельних ділянок для будівництва нових полігонів і сміттєпереробних заводів. Тут виникає проблема з обов’язковим проведенням громадських слухань. Проте жодна громада не дає згоду для будівництва таких об’єктів. Водночас всі офіційні сміттєзвалища практично переповненні, тому без грамотної організації нових місць для збору й переробки сміття Карпати просто перетворяться на стихійний смітник.


• Збільшити штрафні санкції за викид сміття в невстановлених місцях.


• Розчистити річища річок.


Посол Угорщини в Україні Іштван Ійдярто подякував, що від розмов Україна перейшла до справ і робить це на національному, а не на регіональному рівні. На жаль, місцеві громади не мають достатньо ресурсів, щоб розв’язувати такі складні завдання. Посол запевнив, що Угорщина готова передати весь практичний і стратегічний досвід розв'язання проблем із засміченням річок. Серед них – влаштування дамб, робота барж-уловлювачів сміття, розв'язання бюрократичних питань, притягнення до відповідальності виробників щодо утилізації своєї продукції. Запланували організувати фахову зустріч угорських й українських експертів.


Від збереження природи залежить наше спільне майбутнє. Угорщина й Україна відкриті до співпраці.

ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці