У місті Турин Республіки Італія пройшов тренінг «Підготовка тренерів» у межах Пілотного проєкту «Посилення потенціалу України у сфері розслідування, кримінального переслідування та судового розгляду РХБЯ (CBRN) злочинів» завдяки співпраці Офісу Генерального прокурора України зі службою зовнішньополітичних інструментів Європейської комісії з питання посилення спроможності кримінального переслідування злочинів, пов’язаних із застосуванням хімічних, бактеріологічних, радіаційних та ядерних злочинів та за підтримки Міжрегіонального науково-дослідного інституту ООН з питань злочинності та правосуддя (UNICRI).
У навчальному тренінгу «Підготовка тренерів» взяли участь представники Офісу Генерального прокурора, Національної поліції України, Державної екологічної інспекції України та судді.
Від Державної екологічної інспекції України взяла участь заступниця директора департаменту – начальниця відділу державного екологічного нагляду (контролю) у сферах запобігання утворенню та управління відходами, поводження з небезпечними хімічними речовинами та земельних ресурсів Департаменту державного екологічного нагляду (контролю) Катерина Літвішко, яка продемонструвала під час навчального процесу наслідки масштабного впливу на довкілля від військових злочинів. За результатами навчання та практичних занять отримано сертифікат тренера.
РХБЯ (CBRN) злочини можуть вчинятись, як у мирний час, так і під час війни та мати дуже серйозні наслідки для здоров’я, життя населення, навколишнього середовища та міжнародної безпеки. Такий негативний вплив на довкілля має довгостроковий ефект і не тільки для України, але й для інших держав.
Тому, проходження навчання та отримання відповідних знань та навичок сприятиме посиленню потенціалу України у сфері розслідування, кримінального переслідування та судового розгляду РХБЯ (CBRN) злочинів.
Злочини проти довкілля є частиною воєнних злочинів. Держекоінспекція наголошує та тому, що починаючи з 2014 року і особливо після повномасштабного вторгнення країни-агресора українське довкілля та природа зазнає нищівного впливу. Згідно з Женевською конвенцією, «заборонено застосовувати методи або засоби ведення воєнних дій, які мають на меті завдати або, як можна очікувати, завдадуть широкої, довгочасної і серйозної шкоди природному середовищу».
Військові дії в Україні ще тривають та надалі завдають непоправної шкоди навколишньому природному середовищу.
Вказаний тренінг відіграє значну роль у зміцненні національної безпеки, стримуванні потенційних РХБЯ (CBRN) загроз, захисту довкілля від нищівного впливу, підтримці верховенства права і, зрештою, ефективному захисті як військових, так і цивільного населення.