Виїзне засідання Комітету у м. Кривий Ріг на тему "Водна криза: шахтні води, питне водопостачання та наслідки руйнування Каховської ГЕС"

Вчора представники Держекоінспекції на чолі з т.в.о. Голови Ігорем  Зубовичем, спільно з заступником Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України та Головою Державного агентства водних ресурсів України взяли участь у виїзному засіданні Комітету з питань екологічної політики та природокористування у м. Кривий Ріг на тему: "Водна криза: шахтні води, питне водопостачання та наслідки руйнування Каховської ГЕС".

Учасники засідання відвідали Балку Свистунова, де ознайомились з діяльністю Державного підприємства "Кривбасшахтозакриття" в частині усунення негативних екологічних наслідків діяльності об'єктів гірничорудних підприємств Криворізького басейну.
         

Наступною локацією став новозбудований магістральний водогін р. Інгулець - Південне водосховище для забезпечення водою м. Кривий Ріг у зв’язку з необхідністю ліквідації негативних наслідків, пов’язаних із знищенням Каховської гідроелектростанції.

 

Увага учасників виїзного засідання Комітету зосереджена була і на Карачунівському водосховищі, яке є основним джерелом водопостачання Кривого Рогу. Нажаль, терористичні акти, що вчиняються російськими окупантами в ході широкомасштабного вторгнення в Україну не оминули і цей стратегічний об'єкт.

 У вступному слові Голова Комітету Олег Бондаренко зазначив, що виїзне засідання присвячене розгляду питань, які стосуються проблематиці шахтних вод, питного водопостачання та водозабезпечення Криворізького регіону, наслідків руйнування Каховської ГЕС. Крім того, актуальним залишається для розгляду і вирішення питання наслідків руйнувань та злочинів проти довкілля України, спричинених бойовими діями внаслідок збройної російської агресії.

 

Заступник Голови Комітету Олена Криворучкіна зазначила, що порушені питання є проблемою національного рівня. Для її рішення потрібно об’єднати зусилля парламенту, уряду, органів місцевого самоврядування, громадських організацій та міжнародних партнерів для того, щоб не допустити екологічної катастрофи, пов’язаної із стічними шахтними водами та гарантувати людям якість питної води як зараз, так і в майбутньому.

Т.в.о. Голови Державної екологічної інспекції України Ігор Зубович поінформував учасників засідання про критичний стан поводження з шахтними водами в басейні річки Інгулець. Щорічно гірничорудні підприємства Кривбасу відкачують понад 10 мільйонів кубометрів шахтних вод із надвисокою мінералізацією, які скидаються у водні об’єкти без належної очистки. Одним з таких підприємств є ДП «КРИВБАСШАХТОЗАКРИТТЯ» на якому Інспекцією в період з 16 по 27.12.2024 проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) за дотриманням ДП «КРИВБАСШАХТОЗАКРИТТЯ» вимог законодавства про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, про оцінку впливу на довкілля.

 

В ході позапланової перевірки зафіксовано багаточисельні  порушення, за фактом яких застосовано заходи адмінвпливу, а також з метою їх усунення видано припис від 03.01.2025.

Окремо, за наднормативний скид забруднюючих речовин із надлишками зворотних вод із ставка-накопичувача балки Свистунова в р. Інгулець (без дозволу на спеціальне водокористування) Інспекцією розраховано збитки на загальну суму 532 млн грн. та пред’явлено ДП «КРИВБАСШАХТОЗАКРИТТЯ» претензії для відшкодування у добровільному порядку.

Крім того, у березні 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду подано адміністративний позов про зупинення діяльності, пов’язаної з акумуляцією надлишків зворотних вод у ставку-накопичувачу балки Свистунова та їх скиданням в р. Інгулець, судовий розгляд якого ще триває.  Додатково Інспекцією в лютому 2025 року подано заяву про вчинення кримінального правопорушення у порядку статті 214 КПК України. Відділом поліції №7 Криворізького РУП ГУНП в Дніпропетровській області відкрито кримінальне провадження, яке внесено до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 236 «Порушення правил екологічної безпеки» КК України (слідство триває).

Інспекція продовжує послідовну роботу задля притягнення винних до відповідальності, мінімізації шкоди довкіллю та запобігання подальшому екологічному забрудненню басейну річки Інгулець.  


ДАЙДЖЕСТ НОВИН

Головне – у вашій скриньці